Co se skrývá pod slovem Podcast?
Pak jsou tu ještě lidé jako Adam Curry. Nevlastní rychlou mobilní síť a nezabývá se výrobou mobilních rádií, takže na to šel z druhé strany. Napsal program, který hlídal zdroje RSS a pokud se v nich objevil nějaký MP3 soubor, podstrčil ho iTunes tak, aby ho tento program do iPodu při příštím připojení automaticky nahrál. Jak Adam Curry přiznává, nebyl to žádný zázračný program, jenže dělal svoji práci dobře. Adam Curry program nazval iPodder a protože sám sebe nepovažoval za excelentního programátora, uvolnil jej jako open-source. Záhy se objevila řada klonů nejenom pro původní MacOS, ale i pro Windows a Linux, a když o celém fenoménu napsal v srpnu 2004 The Inquirer, bylo to jasné – podcasting byl na světě.
Podcast tedy funguje velmi jednoduše a bez omezení hardware. V zásadě jde jen o to, že kdokoliv, kdo chce vysílat své "podcasty", vytvoří libovolný MP3 soubor a odkaz na něj uloží do RSS. Uživatelova RSS čtečka soubor stáhne v okamžiku update RSS zdrojů a nyní záleží na tom, jaký software a koncové zařízení má uživatel. "Podcast ready" čtečky jako iPodder umí takový MP3 soubor označit pro iTunes (program pro synchronizaci hudby mezi PC a iPodem) k synchronizaci do iPodu, u ostatních čteček a MP3 přehrávačů si zatím musí MP3 soubory uživatel do přehrávače nakopírovat sám. Po synchronizaci či po nakopírování souborů má uživatel své "podcasty" ve svém přehrávači a kdykoliv si je může přehrát.
Proč podcast?
Otázka je, proč to všechno uživatel podnikal a zda vůbec podcast potřebuje. Nestačí rádio nebo samotné přehrávání MP3? Podcasting se rozmáhá především u talk show, jednorázových hudebních akcí a vůbec všeho, co byste si možná rádi poslechli, jenže v rádiu to vysílají zrovna v době, kdy to můžete snadno minout. Díky podcastu byste si mohli MP3 s celou relací jednoduše stáhnout do svého MP3 přehrávače a poslechnout si ji kdekoliv a hlavně kdykoliv se vám zlíbí. Není se tedy čemu divit, že hlavním tahounem podcastingu jsou nejrůznější oblíbené talkshow, případně debatní a diskusní pořady, které už i jednotlivá americká rádia (spíše ta alternativní) začala pomalu "ve formátu podcastu" uvolňovat.
Český podcast
Podcastu se v ČR zatím nedaří, pravděpodobně také proto, že iPodů se zde prodalo méně ve srovnání s jinými levnějšími MP3 přehrávači, a že zde dlouhou dobu pro svou cenu vedly přehrávače používají CD nebo malé flash paměti. A také MP3 obsahu u nás nevzniká tolik, tradice talk-show v českých rádiích zatím není silná. Jenže třeba se to ještě změní – upravit obsah do formátu podcastu není tak obtížné.
slušně opsané
(jana2, 17. 10. 2009 18:28)